Strony

Rusz się po zdrowie. Czwartki walki z rakiem.

Rusz się po zdrowie - stwierdzenie tak proste, a jednocześnie stające się wyzwaniem wielu. Tymczasem wystarczy kilka prostych kroków, by znacznie poprawić swoje zdrowie i jakość życia.

Nie potrzeba rewolucji by czuć się lepiej i lepiej wyglądać. Ruszajmy się, jedzmy zdrowiej i dodajmy do swojej diety warzywa i owoce – tylko tyle. 30 min spaceru, zrezygnowanie z przetworzonej żywności i dodanie do każdego posiłku garści warzyw i owoców i zdrowie gwarantowane!

Otyłość dotyka coraz większą liczbę osób i jest jedną z głównych przyczyn rozwoju nowotworów złośliwych. W Polsce problem ten dotyczy nawet 61% mężczyzn i 45% kobiet oraz aż 17% dzieci. Pamiętajmy jednak, że otyłość to choroba z którą możemy z powodzeniem walczyć. Nie straszmy liczbami, a zacznijmy zachęcać innych do niewielkich zmian na plus. Małymi krokami i podejmując decyzje właściwe dla naszego organizmu każdego dnia, dotrzemy do zdrowia :)


Pomocą dla nieprzekonanych może być Europejski kodeks walki z rakiem. Główne jego zalecenia dotyczą właśnie zdrowego stylu życia. Zapoznajcie się z nimi i bądźcie zdrowsi 
Główne zalecenia Kodeksu to:

1.         Nie pal! Jeśli palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.
2.         Wystrzegaj się otyłości.
3.         Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
4.         Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej pięć porcji dziennie.
5.         Jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe – ogranicz jego spożycie.
6.         Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
7.     Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze.
8.         Kobiety po 25. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.
9.         Kobiety po 50. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.
10.       Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych
w kierunku raka jelita grubego.
11.      Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Tylko tyle, albo aż tyle wystarczy, by znacznie ograniczyć zachorowalność. Tylko tyle wystarczy by nie zachorować nie tylko na raka, ale też znacznie poprawić swoją odporność i nie dać się także najzwyklejszej grypie i wielu innych chorobom. Pamiętajmy o tym :) Ja odkąd staram odżywiać się zdrowo i regularnie trenuję, czuję się znacznie silniejsza i pełna energii.


Odżywianie i ruch to są tematy, które zawsze mnie interesowały i które cały czas poruszam na blogu. Warto pamiętać, że dbanie o siebie zapewni nam nie tylko świetną figurę, ale także zdrowie.

I pamiętajmy, że najważniejsza jest tu regularność! Jedzmy regularnie warzywa i owoce (5 garści dziennie) i regularnie ćwiczmy. Już trzy razy w tygodniu po 30 minut jest w stanie pomóc. Intensywność ćwiczeń nie jest najważniejsza. Regualrny spacer więcej zdziała niż jednorazowe wyjście na siłownię. Niezależnie więc od naszego trybu życia powinniśmy postarać się o chwilę dla siebie, zdrowy posiłek i ruch - nasz organizm na pewno się odwdzięczy :D

A więc do dzieła! Zacznijmy nowy rok podejmując zdrowe decyzje!

I na koniec, dla nieprzekonanych, słowa Soni Bohosiewicz i jej pogląd na zdrowe życie:
– Specyfika mojego zawodu sprawia, że mój każdy dzień jest właściwie inny od poprzedniego. Mój tryb życia nie jest regularny. Jednak właśnie dlatego bardzo zwracam uwagę na to jaki styl życia przekazuję rodzinie, jak odżywia się moja rodzina i czy jest aktywna fizycznie. Sama też muszę dbać o to, żeby dobrze wyglądać oraz mieć siłę i energię do pracy i dla rodziny. Dlatego, kiedy przygotowuję posiłki, pamiętam, aby nie zabrakło w nich warzyw i owoców. Jedząc obiad opowiadamy sobie, jak to co jemy cieszy nasze serce, nerki i mózg. Dzieciaki uwielbiają te historie! Dla mnie jest bardzo istotne co mam na talerzu, dlatego dokonuję przemyślanych wyborów – już w sklepie. To co kupię, będzie w domu. Cieszę się też, że jestem mamą dwójki chłopców, bo dzięki nim zawsze jestem w ruchu. Wspólne zabawy, spacery i jazda na rowerze dostarczają nam sporo energii i doskonale wpływają na nasze samopoczucie. Zawsze byłam aktywna, ale wbrew pozorom to właśnie dzięki dzieciom w moje życie na stałe wkradła się aktywność fizyczna i to naprawdę w sporych dawkach. Często sama uprawiam sport – basen, siłownia i bieganie działają zbawiennie na moje zdrowie – mówi Sonia Bohosiewicz, aktorka i piosenkarka.

Zadanie Prewencja pierwotna nowotworów finansowane przez ministra zdrowia w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz