Strony

Czwartki walki z rakiem.

Z chorobami nowotworowymi należy walczyć, dlatego pozwólcie, że przez najbliższe 3 tygodnie swoimi kilkoma wpisami przybliżę Wam czym jest prewencja pierwotna i w jaki sposób poprzez podejmowanie codziennie właściwych dla naszego zdrowia decyzji, możemy uchronić się przez zachorowaniem. Nie bez powodu na temat zdrowego życia, dbania o siebie i prawidłowego odżywania natrafimy ostatnio na każdym kroku. Troszcząc się o zdrowe nawyki swoje i swoich bliskich możemy w znaczny sposób poprawić nie tylko swoje samopoczucie i stan zdrowia, ale również zapobiec wielu zachorowaniom na nowotwory złośliwe. Nie bagatelizujmy tego problemu.

Siedzący styl życia, nieprawidłowa dieta, częste spożywanie alkoholu, palenie papierosów, to wszystko działa na nasz organizm wyniszczająco. Nawet 90% zachorowań na nowotwory złośliwe można przypisać czynnikom środowiskowym, a nie genetycznym. Jednocześnie szacuje się, że prawie 1/3 z tych zachorowań można zapobiec poprzez pozytywne zmiany dotyczące stylu życia.

Dzisiaj o tym ostatnim z wymienionych zagrożeń, czyli paleniu. Choć w ostatnich latach świadomość Polaków na temat szkodliwości palenia tytoniu znacznie się zwiększyła, to i tak papierosy są w Polsce jedną z czołowych przyczyn zachorowań na raka. W naszym kraju pali niemal 1/4 społeczeństwa, bo aż 9 milionów osób. To kolosalna liczba.
Coraz częściej po papierosy sięgają kobiety, dla których stają się one sposobem na rozładowanie emocji oraz utrzymanie szczupłej sylwetki. Można, zatem powiedzieć, iż kobiety silniej niż mężczyźni uzależniają się od samego rytuału palenia i okoliczności w jakich palą. Nie mniejszym problemem staje się też próbowanie tytoniu przez osoby nieletnie. Szacuje się, że co druga uczennica w wieku 13-15 lat kiedykolwiek próbowała palić. Rozpoczęcie palenia w tak wczesnym wieku wiąże się z dużym ryzykiem zachorowania na raka płuca i inne choroby odtytoniowe, prowadząc do przedwczesnej śmierci. Zagrożenie dla dzieci niesie za sobą również palenie bierne. Rodzice palący papierosy narażają dziecko na liczne schorzenia, często już w okresie życia płodowego. "– Palenie papierosów przez kobiety w ciąży blokuje dopływ krwi do macicy, co jest przyczyną niedotlenienia płodu. Zmniejsza ilość tlenu i substancji odżywczych przechodzących przez łożysko do dziecka. Naraża ciążę na komplikacje, w tym poronienie, przedwczesny poród lub odklejanie się łożyska. Dzieci matek palących papierosy są nie tylko słabsze i mniejsze o ok. 200-300 gramów od innych noworodków, ale także już od urodzenia mogą cierpieć na zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, oddechowego oraz przemiany materii, są też narażone na wady wrodzone. Mimo takich zagrożeń dla dziecka prawie połowa palących matek przyznaje się do palenia w obecności dzieci." – mówi prof. Witold Zatoński.
Dla palących zwykle najtrudniejsze jest zrobienie pierwszego kroku, tu z pomocą przychodzi strona internetowa www.jakrzucicpalenie.pl, gdzie znaleźć można informacje dot. sposobów rzucania palenia oraz inne praktyczne informacje.
Jako darmowe wsparcie służy Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym pod numerem 801 108 108. Terapeuci z poradni dobierają indywidualny plan rzucania palenia oraz wspierają rzucających przez cały proces zrywania z nałogiem. Spróbuj rzucić i Ty! :)

Sama mam w rodzinie kilka osób, które rzuciły palenie, jako przykład numer jeden może posłużyć mój tata, który palił kilka lat, ale zerwał z nałogiem. Można powiedzieć, że zmienił nawyki o 180 stopni, bo właśnie w tym roku przebiegł ze mną swój pierwszy półmaraton, a obecnie, wstyd się przyznać, ale biega nawet więcej ode mnie :D

Zadanie Prewencja pierwotna nowotworów finansowane przez ministra zdrowia w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.
#niepale #kodekswalkizrakiem #jakrzucicpalenie

6 komentarzy:

 1. Sylwia. Wszystko spoko, ale trochę nie łapię jaki to ma związek z tematyką bloga. Rozumiem, ważny temat, współpraca etc. ale jak dla mnie tracisz wiarygodność. Śledzę Twoje blogi od czasów prize i ze smutkiem stwierdzam, że ta bliska czytelnikowi Sylwia zaczęła się gdzieś w tym przeroście formy nad treścią gubić. Kiedyś wchodziłam codziennie, teraz co jakiś czas zaglądam czy pojawiło się coś ciekawego. Pisałaś swego czasu więcej o swoich wyborach, inspiracjach etc. To pozwalało stwierdzić "hm, ciekawy pomysl, zainteresuję się". Teraz niestety jest tego tutaj coraz mniej, więc poza "a, zrobię sobie omlet, tylko z czym" tracę powody do czytania Twojego bloga :< A szkoda, bo o swoich pasjach potrafisz pisać naprawdę ciekawie.

  Tak poza wszystkim, nie uważam, abyś dotarła do palących takimi suchymi danymi. Jakkolwiek przerażające, takimi straszakami palacze są bombardowani od dawna chociażby na paczkach papierosów i na żadnego z moich palących znajomych to nie dziala, ot, uodpornili się już.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat ten temat jest związany z tematyką bloga, a wiedza o tak poważnych chorobach potrzebna. Z całą resztą wypowiedzi się zgadzam, to nie to co kiedyś.

   Usuń
  2. Wiem, że tu tego dużo mniej ostatnio dziewczyny. Mam zamiar się poprawić i nawet ostatnio robię plany od czego by tu zacząć w tym temacie. Sama tęsknię za tą starą slyvvią i z chęcią ją czytam ^^ Możecie liczyć na to, że znajdzie się to jako nr 1 na liście moich noworocznych postanowień.

   Usuń
  3. No to super, że sama to dostrzegasz i poprawisz :) Będę wyczekiwać z uwagą powrotu slyvvii w starym stylu ;p

   Usuń
 2. Papierosy to największe g...o Świata.

  OdpowiedzUsuń
 3. jeżeli ktoś ma problem polecam książkę Allen Carr - prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie :) bardzo pomocna

  OdpowiedzUsuń