Strony

Czwartki walki z rakiem - szkoła.

Jak oceniacie naukę szkolną na temat wpływu stylu życia na zdrowie człowieka? Taaa, ja też nie jestem w stanie jej ocenić, bo po prostu jej nie było. A teraz wyobraźcie sobie szkołę, w której ta fundamentalna przecież wiedza jest w prosty sposób przekazywana. Najlepiej przecież uczyć właściwego postępowania i dbałości o własny organizm już od najmłodszych lat.

Dlatego powstał Program Szkoła promująca zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem, który ma za zadanie kształtować te postawy prozdrowotne wśród uczniów i przekonać ich, że sami mogą zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. – Szkoła odgrywa kluczową rolę w rozwoju i edukacji każdego człowieka, dlatego powinna być miejscem, w którym młodzi ludzie dowiadują się, jak mają postępować, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Stąd pomysł opracowania ogólnopolskiego programu, który wyposaży nauczycieli w narzędzia pozwalające przekazać tę wiedzę ich podopiecznym – mówi Jakub Łobaszewski, przedstawiciel Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.


Musimy pamiętać o tym, że to, czego młodzi ludzie dowiedzą się teraz, będzie miało swoje odzwierciedlenie w przyszłości. Czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał. Żyjemy w świecie mocno przetworzonej żywności, braku ruchu, otyłości i częstych chorób. Zmiany w naszym postępowaniu, będą niosły za sobą zmiany w zachowaniu i nawykach młodszych pokoleń. Wbrew pozorom najważniejsze jest tu dawanie dobrego przykładu i wpajanie zdrowych przyzwyczajeń od jak najmłodszych lat. W innym wypadku ludzie zaczynają interesować się wpływem tego co robią/jedzą niestety dopiero wtedy, gdy coś jest nie tak z ich zdrowiem lub zdrowiem ich najbliższych.


Podstawą projektu są inicjatywy uczniów i nauczycieli realizowane w ramach zajęć szkolnych lub pozaszkolnych, które mają na celu promować zdrowe nawyki oraz wskazać kierunki do prostych zmian w swoim sposobie życia. W poprzednich latach zorganizowano wiele lokalnych szkoleń, wykładów, akcji społecznych oraz imprez sportowych, w których brali udział nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale również rodzice i członkowie społeczności lokalnej. W ten sposób jesteśmy w stanie ukazać młodym ludziom znaczenie problemu oraz zarazić ich entuzjazmem czy miłością do sportu, co z pewnością zaowocuje w przyszłości. Poodczas zajęć z najmłodzymi przedstawiane są zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem, który powstał z inicjatywy Unii Europejskiej, by poprzez promocję zdrowego stylu życia i zachowań prozdrowotnych, zmniejszyć liczbę zachorowań na nowotwory.


Dbajmy o najmłodszych i pokazujmy im, że zdrowe życie może być ciekawe i inspirujące. Sami zacznijmy się ruszać, jedzmy zdrowo i kolorowo – nie tylko będziemy mieć więcej energii, ale za naszym przykładem pójdą też maluchy. Bo zdrowe życie to przyjemność!

Zadanie Prewencja pierwotna nowotworów finansowane przez ministra zdrowia w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy ten program, szkoda, że dopiero teraz powstał. Ale lepiej późno niż wcale.

    OdpowiedzUsuń